Po ketvirtiadienį publikuoto „Sienos“ žurnalistinio tyrimo apie galimai nesaugius kiniškus respiratorius, imamasi vertinti, ar šiais gaminiais galima prekiauti Lietuvos rinkoje. Be to, Seimo narė Agnė Bilotaitė dėl respiratorių kreipėsi į prokurorus.
Kaip jau skelbėme, į Lietuvą įvežta dešimtys, o gal ir šimtai tūkstančių KY2020 modelio respiratorių, kurie pastaruoju metu susidūrė su problemomis keliose Europos valstybėse. Malta pranešimą apie galimą šių gaminių nesaugumą paskelbė oficialioje Europos Sąjungos sistemoje RAPEX, Portugalija ir Estija sustabdė prekybą KY2020.
Šie respiratoriai buvo ir dovanojami, ir parduodami Lietuvos medikams COVID-19 krizės įkarštyje. Gaminiai į Lietuvos rinką pateko panaudojant Italijos įmonės „Ente Certificazzione Macchine“ (ECM) dokumentus, kurie galėjo sudaryti iliuziją, jog patvirtina gaminių kokybę. Iš tiesų ECM „atitikties sertifikatai“ sakė tik tiek, kad už tinkamą gaminio sertifikavimą atsakingas pats gamintojas.
ECM sertifikatai KY2020 respiratoriams išduoti Kinijos įmonei Kangyuan Jiankang Technology Co Ltd. Jos savininkas Chen Shukuan Kinijoje yra ieškomas.
ECM unikalus kodas (CE1282) matomas ir ant į Lietuvą įvežtų KY2020 pakuočių. Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) jau yra išaiškinusi, kad ECM sertifikatai nepatvirtina respiratorių atitikties europiniams standartams ir nesuteikia teisės gaminius ženklinti CE simboliu. Šiuo metu VVTAT aiškinasi, ar yra pagrindo riboti prekybą KY2020 mūsų šalyje.
„Lietuvoje draudžiama prekiauti gaminiais, kurie nėra paženklinti pagal jiems taikomų teisės aktų reikalavimus. Jeigu bus nustatyta, kad yra prekiaujama KY2020 gaminiais be privalomų atitikties deklaracijų arba nepaženklintais teisės aktų nustatyta tvarka, prekyba tokiais gaminiais bus draudžiama bei taikomos atitinkamos sankcijos“, - „Sienai“ teigė VVTAT atstovas Aleksas Žalpys.
Dėl KY2020 jau kreiptasi į prokuratūrą. Apie tai „Sienai“ pranešė kreipimąsi parengusi Seimo narė, konservatorė Agnė Bilotaitė. Politikė prašo išaiškinti „kiek ir kokių nekokybiškų ir nesaugių asmens apsaugos priemonių buvo parduota Lietuvos įstaigoms ir įmonėms, taip pat gyventojams per mažmeninės prekybos taškus” ir inicijuoti tyrimą dėl viešojo intereso gynimo.
Bendrovė „Delamode Baltics“, laimėjusi dešimtis viešųjų pirkimų konkursų respiratoriams įsigyti, maždaug prie kas antros sutarties pateikė ECM sertifikatus, išduotus KY2020. Be to, kovą įmonė skelbė gavusi 50 tūkst. respiratorių, kurie „prioriteto tvarka“ esą turėjo būti išdalinti medikams. Naujieną „Delamode Baltics“ iliustravo KY2020 siuntos nuotrauka.
„Delamode Baltics“ kol kas susilaiko nuo detalesnių komentarų KY2020 tema. Įmonė nenurodo, kiek KY2020 buvo padovanota ar parduota sveikatos priežiūros įstaigoms. Įmonės vadovas Justas Veršnickas „Sienai“ teigė, jog bendrovė šiuo metu pati investuoja į respiratorių gamybą ir KY2020 nebeimportuoja.
Elektroninė parduotuvė Pigu.lt, kurioje buvo prekiaujama KY2020, nusprendė laikinai riboti prekybą šiais respiratoriais. Kiek respiratorių, pradėtų platinti kovo mėnesį, buvo parduota, Pigu.lt neįvardija.