Seimo nario, buvusio kandidato į prezidentus Igno Vėgėlės šeimos kontroliuojama bendrovė „Vilpra“ gavo 30 tūkst. eurų baudą už Baltarusijai taikomų sankcijų pažeidimą. Bauda paskirta po Muitinės departamento patikrinimo, pradėto remiantis tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ ir „Laisvės TV“ tyrimu „Kandidatas ir kondyškės“.
Baudos paskyrimo faktą „Sienai“ patvirtino Regionų administracinis teismas, pastaraisiais mėnesiais gavęs du „Vilpros“ ieškinius prieš Muitinės departamentą. Muitinė situacijos kol kas nekomentuoja, o pats Seimo narys I. Vėgėlė į klausimus apie „Vilpros“ patikrinimą neatsakė.
„Vilpros“ veiklą užsiimant abejotinu kondicionierių eksportu į Kirgiziją atskleidėme praėjusiais metais. Tuomet nustatėme, kad įvedus sankcijas kondicionierių eksportui į Baltarusiją, Lietuvos deklaruojamas šių prekių eksportas į Kirgiziją šovė kiaurai lubas. Vienu metu Lietuva net pirmavo visoje Europos Sąjungoje pagal kondicionierių eksportą į Kirgiziją.
Didelė dalis šio eksporto teko „Vilprai“. Tačiau Kirgizijos pateikiama statistika rodė, kad kondicionierių importas iš Lietuvos yra labai toli nuo to, koks deklaruojamas mūsų valstybės įmonių. O „Vilpros“ klientai rodė akivaizdžius pavojaus signalus.
Pavyzdžiui, „Vilpros“ kondicionierius neva importavusi bendrovė „Mavic Expert“ savo adresą nurodė Kirgizijos sostinėje Biškeke – tryliktame aukšte, nors pastatas jų teturi aštuonis. Tarp „Sienos“ gautų dokumentų buvo ir 2 mln. vertės surtartis su „Mavic Expert“.
„Vilpra“ patvirtino, kad jos eksportas į Kirgiziją nagrinėjamu laikotarpiu viršijo milijoną eurų, tačiau tvirtino sankcijų nepažeidusi. Analogišką poziciją nuolat kartojo ir tuometis kandidatas į prezidentus I. Vėgėlė.
Visgi Muitinės departamentas nustatė, kad sankcijų pažeidimas buvo. Toks sprendimas priimtas atlikus apie metus trukusį „Vilpros“ patikrinimą, pradėtą iškart po „Sienos“ ir „Laisvės TV“ tyrimo.
Regionų administracinis teismas „Sienai“ patvirtino, kad „Vilpra“ neseniai padavė ieškinį prieš Muitinės departamentą, siekdama užginčyti baudą, skirtą už sankcijų Baltarusijai pažeidimą.
„Byla teisme gauta liepos 16 d. Joje pareiškėja UAB „Vilpra“ skundžia Vilniaus teritorinės muitinės 2025 m. birželio 18 d. protokolą, kuriuo nustatyta, kad ji pažeidė Reglamento Nr. 765/2006 1s str. 1 d. a punktą, kuriame numatytas draudimas tiesiogiai ar netiesiogiai parduoti, tiekti, perduoti, eksportuoti prekes asmenims Baltarusijoje. Už Tarptautinių sankcijų įstatymo pažeidimus pareiškėjai skirta 30 000 Eur bauda. Šioje byloje skundas yra priimtas, Vilniaus teritorinė muitinė įpareigota pateikti atsiliepimą į skundą ir visą su ginču susijusią medžiagą“, – raštu pateiktame komentarė nurodė šio Regionų administracinio teismo pirmininko padėjėja ryšiams su žiniasklaida ir visuomene Sigita Gamulėnienė.
Tai jau antras „Vilpros“ ieškinys prieš Muitinės departamentą. Ankstesniu ieškiniu Vėgėlių šeimos verslas siekia panaikinti sprendimus, lėmusios baudos paskyrimą.
„Balandžio 4 d. yra gautas UAB „Vilpra“ skundas dėl Muitinės departamento ir Vilniaus teritorinės muitinės sprendimų panaikinimo. Pareiškėja ginčija 2025 m. kovo 7 d. Muitinės departamento sprendimą, kuriuo atmestas jos skundas dėl Vilniaus teritorinės muitinės 2024 m. gruodžio 19 d. ataskaitos, kurioje konstatuota, kad pareiškėja nors ir deklaravo, kad oro kondicionavimo įrenginiai bus gabenami į Kirgizijos Respubliką, buvo nugabenti į Baltarusijos Respubliką, t. y. . tikrintose 16 EED [eksporto deklaracijose] vietoje paskirties šalies Kirgizijos Respublika turi būti Baltarusijos Respublika. Šioje byloje pasiruošimas nagrinėti bylą baigtas, teismo posėdis dar nėra paskirtas“, – teigė S. Gamulėnienė.
Dėl „Vilpros“ patikrinimo rezultatų „Siena“ ne kartą kreipėsi į Muitinės departamentą, tačiau buvo nurodoma, esą kol kas nėra viešintinos informacijos šiame procese. „Siena“ ir „Laisvės TV“ šiuo klausimu mėgino pakalbinti ir Seimo narį I. Vėgėlę. Į jį kreipėmės prieš keletą savaičių, dar vykstant Seimo sesijai. Visgi parlamentaras, išgirdęs klausimą apie „Vilpros“ patikrinimą, atsisvekino ir išėjo.
Ankstesniuose pasisakymuose politikas tviritno, neva jo šeimos verslas jokių sankcijų nepažeidė, o žurnalistinius tyrimus vadino politiniu užsakymu.
Publikacija parengta įgyvendinant Europos Komisijos programos „Creative Europe“ finansuojamą projektą „Collaborative Journalism Europe in a Global Context“, bendradarbiaujant su tarptautiniais tiriamosios žurnalistikos centru ICIJ.