Seimo narys Robertas Puchovičius, neseniai patekęs į mokesčių vengimo skandalą, viešai piktinosi, kodėl jį dėl 100 tūkst. eurų sumos apšaukė vagimi. „Nemuno aušros“ politikas tvirtino, esą jo įmonės kasmet sumoka po pusantro milijono eurų mokesčių. Bet tai – ne visai tiesa. Mat bent du R. Puchovičiaus verslai stambiais mokesčių mokėtojais tapo tik pernai – ir tik po to, kai Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) tuos pinigus išieškojo priverstinai.
R. Puchovičiaus mokestiniai reikalai į dienos šviesą išlindo prieš porą savaičių, kai „Redakcijos“ žurnalistai atskleidė, kad Seimo narys pralaimėjo teisminį ginčą su VMI dėl nesumokėtų mokesčių. Teisindamasis dėl šių faktų, Seimo narys piktinosi buvęs apšauktas vagimi, nors jo įmonės sumoka „po pusantro milijono eurų mokesčių per metus“.
Šį R. Puchovičiaus teiginį jau tikrino LRT. Nacionalinis transliuotojas nustatė, kad vienas „Nemuno aušros“ lyderių kiek perdėjo – nes jo įmonės pernai sumokėjo apie 1,07 mln. eurų. Visgi ir tai – ne visa istorija. Mat paaiškėjo, kad didžioji dalis R. Puchovičiaus įmonių sumokėtų mokesčių į valstybės biudžetą pateko tik po to, kai Mokesčių inspekcija pinigus išieškojo priverstinai.
Vien per pastaruosius 12 mėnesių „Sienos“ tyrimai padėjo valstybei sugrąžinti daugiau nei 650 tūkstančių eurų ir privedė prie 9 mln. eurų baudų už sankcijų pažeidimus. Padėk mums nuveikti dar daugiau – deklaruodamas pajamas, savo mokesčių dalį skirk „Sienos“ tyrimams!
Viešai prieinami duomenys rodo, kad bent dvi su R. Puchovičiumi susijusios įmonės – „Tvari statyba“ ir „Constructionrk“ – pernai pasižymėjo didelėmis mokesčių nepriemokomis. „Siena“ kreipėsi į VMI su prašymu patikslinti, kokie tai buvo mokesčiai ir kaip jie buvo atgauti.
VMI nurodė, kad dvi R. Puchovičiaus įmonės pernai turėjo iš viso 574 tūkst. eurų mokestinę nepriemoką. Liūto dalį šios sumos sudarė nesumokėtas pridėtinės vertės mokestis. Ir nors R. Puchovičius savo verslų sumokėtus mokesčius pateikia kaip savo pareigingumo įrodymą, VMI šiuos pinigus atgavo ne gražiuoju.
Kaip „Sienai“ nurodė VMI komunikacijos vadovė Rūta Asadauskaitė, bendrovei „Constructionrk“ buvo taikomas priverstinis 215 tūkst. eurų nepriemokos išieškojimas.
„Priverstinį mokestinės nepriemokos išieškojimą iš bendrovės turimų sąskaitų ir iš bendrovės turto vykdė VMI ir antstolis“, – teigė R. Asadauskaitė.
VMI netgi buvo inicijavusi įmonei bankroto bylos iškėlimą, bet procesą nutraukė – kai mokesčiai buvo išieškoti.
R. Puchovičiaus verslo flagmanas – bendrovė „Tvari statyba“ – pernai turėjo net 359 tūkst. eurų mokestinę nepriemoką. Kaip ir kitos įmonės atveju, VMI pinigus gavo tik vykdant priverstinį išieškojimą iš įmonės sąskaitų.
Be to, R. Puchovičiaus teiginys apie „kasmet“ sumokamus milijoninius mokesčius taip pat prasilenkia su tikrove. Mat milijono riba – tik po VMI ir antstolio įsikišimo – perkopta tik pernai. O ankstesniais metais, 2023–aisiais, abi minėtos įmonės valstybei sumokėjo tik apie 53 tūkstančius eurų mokesčių.
Susisiekėme su R. Puchovičiumi ir paklausėme, kaip jo įmonės mokėjo mokesčius, kuriais jis taip giriasi. „Aš manau, visi mokesčiai yra mokami pavedimu į biudžetą“, – sakė „Nemuno aušros“ parlamentaras.
Išgirdęs VMI informaciją apie priverstinį mokesčių išieškojimą, politikas, iki patekimo į Seimą pats ėjęs „Constructionrk“ ir „Tvarios statybos“ direktoriaus pareigas, teigė nieko apie tai nežinantis.
„Nežinau tokio priverstinio [mokesčių išieškojimo], mes demokratinėj šaly gyvenam“, – tęsė R. Puchovičius.
Pašnekovas ragino „dar kartą paklausti VMI“ ir toliau nesutiko, kad mokesčius jo įmonės mokėjo ne geranoriškai. Be to, parlamentaras ragina kitus verslus sekti savo įmonių pavyzdžiu.
„Aš pasiūlyčiau kitoms įmonėms dar pasimokyti mokėti taip mokesčius, kaip moka mano įmonė“, – sakė R. Puchovičius.
Paaiškėjus „Nemuno aušros“ parlamentaro mokestinėms istorijoms, Seimo opozicija reikalavo jo pašalinimo iš parlamentinio Biudžeto ir finansų komiteto. Visgi valdantieji nerodo didesnio noro tam pritarti. Premjeras Gintautas Paluckas minėjo, esą darbus komitete R. Puchovičius gali tęsti – jei tik atsiskaitys su VMI.