Ministras pirmininkas Gintautas Paluckas trečiadienį pateikė atsakymus į „Sienos“ ir „Laisvės TV“ viešai paskelbtus klausimus apie jo verslo ryšius ir turto kilmę. Vyriausybės vadovas taip pat pateikė komentarą apie papildomą klausimą, iškilusį dėl jo turto – iš Kipro bendrovės „Grafdec Limited“ nusipirkto buto sostinės Lvivo gatvėje.
Buto istoriją išsamiai papasakojome trečiadienį paskelbtame tyrime. Trečiadienį savo tyrimą publikavo ir „Verslo žinios“. Žurnalistės Evelina Povilaitytė ir Liucija Zubrutė išsamiai išnagrinėjo G. Palucko įmonę „Sagerta“ niekuomet negrąžintomis paskolomis finansavusios įmonės „Uni Trading“ ryšius. Verslininkas Darijus Vilčinskas „Verslo žinioms“ pripažino, kad į dabartinio premjero verslą visgi keliavo jo pinigai, nors iki tol tai neigė.
Tačiau G. Paluckas pozicijos nekeičia. Jis ir toliau tvirtina nepalaikęs jokių verslo santykių su D. Vilčinsku. Vyriausybės vadovas pasirinko ne atsakinėti į kiekvieną klausimą, kurį pateikė „Siena“ ir „Laisvės TV“, o pateikti apibendrintą komentarą, kuriame pateikti atsakymai ne į visus klausimus.
Pirmiausiai primename, kokie klausimai premjerui buvo pateikti. Liepos 2 d. „Siena“ ir „Laisvės TV“ G. Paluckui pateikė šiuos 27 klausimus:
1. 2025-07-01 Prezidentūroje Jūsų buvo klausiama, ar gyvenote D. Vilčinsko vadovaujamos įmonės pastatytame bute Trinapolio g. 25, kai šis butas Jums dar nepriklausė. Papildomai primename, kad šis adresas, kaip Jūsų gyvenamoji vieta, nurodytas Jūsų pasirašytame 2013-08-06 vienintelio UAB „Sagerta“ akcininko (t. y. Jūsų) sprendime, kuriuo Jūs save paskyrėte UAB „Sagerta“ direktoriumi. Taigi, gal galite paaiškinti, kaip ir kokiu pagrindu gyvenote bute, kuris Jums tuo metu nepriklausė?
2. Kada įsikėlėte į butą Trinapolio g. 25 ir pradėjote juo naudotis? Ar minėtu turtu pradėjote naudotis 2011 m. pavasarį, po to, kai pardavėte savo seną butą? Jei ne – būtume dėkingi už patikslinimą.
3. Už kokią sumą pardavėte senąjį butą Kubiliaus gatvėje?
4. Kokio dydžio buvo banko paskola, kurią „Nord/LB“ bankas suteikė butui Kubiliaus gatvėje įsigyti?
5. Kokią dalį iš senojo buto pardavimo gautų pajamų skyrėte „Nord/LB“ banko paskolos likučio apmokėjimui?
6. Kur gyvenote tarp išsikėlimo iš šio būsto ir įsikraustymo į naują butą Trinapolio g. 25?
7. Ar gyvendamas bute, kuris Jums tuo metu nepriklausė, mokėjote ką nors buto savininkui – UAB „Verslo investicijų projektų centras“ – už naudojimąsi šiuo turtu? Jei taip, būtume dėkingi, jei viešai parodytumėte bankinių pavedimų kopijas, kurios šiuos mokėjimus patvirtintų.
8. Ar butas Trinapolio gatvėje yra didžiausias Jūsų nekilnojamojo turto pirkinys? Jeigu taip, gal vis dėlto prisimintumėte, kaip sužinojote apie galimybę įsigyti šį butą – ar sulaukėte Darijaus Vilčinsko pasiūlymo, ar suradote skelbimuose?
9. Gal galite patikslinti, kaip buvo atsiskaityta už buto Trinapolio g. 25 pirkimą, nurodant skolintų ir nuosavų lėšų kiekį bei tiksliai įvardijant nuosavų lėšų šaltinius?
10. Koks komercinis bankas suteikė paskolą įsigyti butui Trinapolio gatvėje ir kokiomis sąlygomis (paskolos trukmė, palūkanų norma, pradinis įnašas)?
11. Kodėl Jūsų turto deklaracijoje už 2015 metus nurodyta, kad Jūs esate gavęs 73 000 eurų paskolą, o Jūsų sutuoktinė – 60 000 eurų paskolą? Ar ši informacija teisinga, ir ar bankas suteikė Jums dvi paskolas tam pačiam butui įsigyti?
12. Jei paskola tik viena – kokiu pagrindu deklaracijoje ji yra išskaidyta?
13. Kokios 2012 metais, kai įsigijote butą Trinapolio gatvėje, buvo Jūsų ir Jūsų sutuoktinės mėnesinės pajamos?
14. Ar galėtumėte paaiškinti, iš kokių lėšų 2010-2011 metais įsigijote žemės sklypus, suteikėte paskolą savo bendrovei “Elektromotus” ir teismo sprendimu padengėte Jūsų padarytą žalą Vilniaus savivaldybei
15. Kokį dar nekilnojamąjį turtą ir už kiek esate įsigijęs tarp 2004 ir 2015 metų?
16. UAB „Uni Trading“ Jūsų verslui pirmas paskolas teikė 2013–2014 m., kuomet buvo registruota apleistoje landynėje Giedraičių g. 2-7, prie pat Vilniaus miesto savivaldybės, kurios administracijai Jūs vadovavote. Ar Jums, kaip tuomečiam UAB „Sagerta“ vadovui, nekilo klausimų dėl paskolų teikėjo adreso ir lėšų kilmės?
17. Ar galėtumėte atsakyti, koks buvo Jūsų indėlis į įmonę „Sagerta“, kad gavote 55 % akcijų, o finansavimą užtikrinę ir projektą inicijuoti norėję asmenys turėjo tik 45 % akcijų?
18. 2025-07-01 Prezidentūroje minėjote, kad p. Darijus Vilčinskas „pažinojo žmones, kurie norėjo inicijuoti minėtą projektą“ ir Jus pakvietė prisidėti prie jo (t.y. projekto „MyLakeMap“) realizavimo. Kartojame p. Darijaus Vilčinsko atsakymą apie Jūsų minimos UAB „Uni Trading“ naudos gavėjus: „Bendrovės „Uni Trading“ (...) galutinių naudos gavėjų nežinau.“ Taigi p. Vilčinskas neigia pažinojęs faktinius investuotojus į Jūsų verslą. Gal galite paaiškinti ir pagrįsti, kodėl Jūs sakote priešingai?
19. Jei Jūsų draugas p. Vilčinskas visgi žino faktinius UAB „Uni Trading“ naudos gavėjus, 2013–2014 m. laikotarpiu Jūsų verslui skyrusius 233 tūkst. litų finansavimą, galbūt ir Jūs šiuos asmenis jau žinote? Jei taip – gal galite juos įvardyti?
20. Kaip jau žinote, Jūsų verslą finansavusi UAB „Uni Trading“ 2013–2014 m. buvo valdoma per Kiprą, bendrovę „Bitus Holdings“. Jūs minėjote nepažįstantis Vitoldo Tomaševskio – tą patį sakė ir p. Darijus Vilčinskas, o tuometis „Uni Trading“ vadovas Justinas Klimašauskas teigė, kad p. Tomaševskis nedalyvavo UAB „Uni Trading“ valdyme. Tačiau tarptautinio tiriamosios žurnalistikos centro ICIJ projekte „Cyprus Confidential“ aptikome Kipro kompanijos „Bitus Holdings“ 2014 m. finansinę ataskaitą. Joje nurodyta, kad įmonei buvo suteikta 15 tūkst. eurų paskola. Paskolos teikėjas – Didžiosios Britanijos Mergelių salų įmonė „Bestaniaco Corporation“. ICIJ duomenys patvirtina, kad šios įmonės naudos gavėju tuo metu buvo p. Vitoldas Tomaševskis. Kaip tai pakomentuotumėte?
21. Pirmadienį iš Seimo tribūnos teigėte, kad 2015 metais pasitraukėte iš UAB „Sagerta“ direktoriaus ir akcininko pareigų. Ar tai teisinga informacija, jei Registrų centro duomenys rodo, kad akcininku buvote iki 2018 metų gegužės?
22. Kodėl nusprendėte, vykstant intensyviems startuolio „MyLakeMap“ vystymo darbams 2015 metais, vietoj savęs direktoriumi paskirti įmonės buhalterę Rimutę Didžulienę?
23. 2017 metų pabaigoje įmonėje „Sagerta“ liko tik viena darbuotoja, tačiau įmonei akcininkas „Uni Trading“ vis dar skolino pinigus. Ar 2017 m. pabaigoje vis dar tikėjote verslo sėkme?
24. 2025-06-30 iš Seimo tribūnos teigėte: „Nuo 2009 metų vidurio iki 2015 metų pavasario aš veikiau kaip privatus asmuo.“ Tačiau Jūsų oficialioje biografijoje nurodoma, kad 2013–2015 m. ėjote LSDP atsakingojo sekretoriaus pareigas. Ar galite patikslinti, ar šis faktas vis vien reiškia, kad eidamas didžiausios Lietuvos politinės partijos atsakingojo sekretoriaus pareigas buvote privatus asmuo, nedalyvaujantis politikoje?
25. Prezidentūroje Jūsų taip pat buvo klausiama, ar UAB „Emus“ (buv. UAB „Elektromotus“) Jūsų vadovavimo laikotarpiu palaikė verslo santykius su Rusija. Prašome atsakyti į šį klausimą ir nurodyti, kokios apimties (bent apytiksliai) buvo šie verslo santykiai.
26. 2025-07-01 Žurnalistė Rita Miliūtė socialiniame tinkle Facebook paviešino įrodymus, rodančius, kad UAB „Emus“ produkcija šiuo metu prekiaujama Rusijos Federacijoje. Ar Jums apie tai žinoma?
27. Ką daro Jūsų kontroliuojama UAB „Emus“, kad užtikrintų savo prekių nepatekimą į agresorės rinką?
Liepos 7 d., paaiškėjus naujoms aplinkybėms apie butą Lvivo gatvėje, kurį Kipro įmonė 2008 m. pirko už 107 tūkst. eurų, o 2012 m. G. Paluckui perleido už 16,5 tūkstančio, pateikėme ir papildomą klausimą:
28. 2012 m. sausį iš Kipro bendrovės „Grafdec Limited“ įsigijote dviejų kambarių butą Lvivo g. 56. Registrų centro pateiktais duomenimis, minėta Kipro įmonė, 2008 m. viduryje pirkdama šį turtą, už jį sumokėjo 107 tūkst. eurų, o Jums tą patį butą perleido už 16,5 tūkst. eurų. Kaip paaiškintumėte šio NT sandorio vertę? Taip pat norėtume pasiteirauti, ar žinote, kas buvo minėtą butą Jums pardavusios Kipro įmonės galutinis naudos gavėjas ir kokia buvo šios įmonės kapitalo kilmė.
Premjero atsakymai „Sieną“ ir „Laisvės TV“ pasiekė liepos 9 d., kelios valandos po „Verslo žinių“ publikacijos, kurioje D. Vilčinskas pripažino, kad G. Palucko „Sagerta“ buvo finansuojama jo pinigais. Pateikiame pilną Gintauto Palucko komentarą:
Gerbiamas Andriau Tapinai, Šarūnai Černiauskai,
dėkoju už Jūsų pateiktus klausimus ir Jūsų pilietiškumą. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad į kai kuriuos užduotus klausimus – dėl akcijų įsigijimo aplinkybių, įmonių veiklos, įsigyto nekilnojamojo turto – jau buvo atsakyta Seimo plenariniame posėdyje, Seimo komisijai, buvo pateikti atsakymai raštuose bei viešose diskusijose.
Visus interesus, turtą bei pajamas aš ir mano šeima kasmet deklaruoja įstatymų nustatyta tvarka ir iš atitinkamų institucijų jokių pastabų dėl to niekada nesu gavęs.
Dėl savo ryšių su verslais jau esu pateikęs atsakymus. Taip pat patvirtinu, kad su p. Vilčinsku mūsų nesiejo ir nesieja jokios bendros verslo įmonės. Draugauja mūsų šeimos, tačiau nesieja jokie finansiniai įsipareigojimai ir verslo santykiai.
Esu žvejybos entuziastas ir apie „MyLakeMap“ projektą esu ne kartą viešai pasakojęs – tiek apie jo atsiradimą, darbą skenuojant ežerų dugnus, tiek apie tai, kodėl ši verslo idėja nepasiteisino.
Butą Trinapolio gatvėje Vilniuje, kaip jau minėjau, su žmona įsigijome pasitelkę banko kreditą ir šeimos lėšas. Paprastai tariant, pardaviau butą, du turėtus motociklus, automobilį, pridėjome turimas santaupas, pasiskolinome, ir įsigijome. Mano paminėto nekilnojamo ir kito turto pardavimo 2011, 2013 metais vertė sudarė 424 tūkstančius litų (neskaitant šeimos santaupų, pajamų iš darbo santykių, individualios veiklos bei paimtos banko paskolos). Ši informacija teisėsaugos institucijų tyrėjams yra pasiekiama valstybės registruose, todėl tikiu, jog baigus šiuo metu pradėtus tyrimus Jums bus pateikti atsakymai į visus kylančius klausimus.
Pardavus butą J. Kubiliaus gatvėje, mūsų šeima persikėlė į kitą tuo metu mūsų šeimos nuosavybės teise valdomą gyvenamosios paskirties būstą.
Norėčiau dar kartą pažymėti, jog nuo 2009 metų vidurio iki 2015 metų kovo neužėmiau jokių valstybės politiko pareigų, dėl kurių atsiranda teisinė prievolė viešai skelbti šeimos turto ir pajamų bei interesų deklaracijas, dalies jų nematote, todėl galbūt ir darote klaidingas prielaidas, susijusias su mano asmeniniu ir šeimos valdytu turtu, pajamomis ir pan.
Jūsų klausimus, susijusius su UAB „Emus“ prekyba, jos apimtimi, geriausiai gali pakomentuoti įmonės vadovybė, pats bendrovės veikloje seniai nebedalyvauju. Beje, priminsiu, kad prieš kurį laiką p. Milašauskas išsamiai atsakė į Jūsų teiktus klausimus – su šalimis agresorėmis prekybą įmonė yra nutraukusi 2022 m. vasario mėn.
2012 metais iš Jūsų minimos įmonės, kurios interesus tuo metu atstovavo man žinomas privatus fizinis asmuo J. A., įsigijau avarinės būklės patalpas Vilniuje adresu Lvivo g. 56. Pažymėtina, jog pastatas tuo metu buvo pripažintas netinkamu gyventi, taip pat nebuvo tiekiamos nei šildymo, nei vandens, nei nuotekų šalinimo paslaugos. Patalpos (naudingasis plotas – 34 kv. m.) buvo įsigytos kaip investicinio projekto dalis ir, mano įsitikinimu, atitiko rinkos vertę vertinant realią patalpų ir pastato būklę.
Mano žiniomis, kurias man pateikė aptariamos įmonės interesų atstovas prieš sudarant sandorį 2012 metais, įmonė 2008 metais startavo su investiciniu projektu, kurio tikslas – pabaigti išpirkti dar neišpirktus butus iš likusių senųjų gyventojų adresu Lvivo g. 56, pakeisti detalųjį planą, suprojektuoti naują statinį ir projektą parduoti arba įgyvendinti savo jėgomis. Dėl paskutinių dviejų likusių patalpų vyko derybos ir jų metu buvo sulygta įsigijimo kaina. Kas sąlygojo didelę sutartą patalpų kainą, nežinau, tačiau manau, kad tam įtaką turėjo faktas, jog tai buvo paskutinės neišpirktos patalpos. Susitarimą įmonei pavyko įgyvendinti tik iš dalies. Įsigytos vienos (aptariamos) patalpos, antrųjų savininkas paskutinę akimirką parduoti savo valdomas patalpas atsisakė. Investicinis projektas įstrigo ilgiems metams, kaip ir mano investicija.
Mano žiniomis, įmonės lėšų kilmė ir šaltinis yra privataus fizinio asmens paskola, kuris, tikėtina, ir buvo galutinis įmonės naudos gavėjas.
Pagarbiai
Gintautas Paluckas