Kriptovaliutų operatorei „Payeer“, kurios naudojimą apeinant Rusijai taikomas sankcijas atskleidė „Sienos“ ir partnerių tyrimas, paskirtos dvi didžiulės baudos, kurių bendra suma siekia beveik 9,3 mln. eurų, praneša Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT).
„Payeer“ – viena daugelio kriptovaliutų įmonių, kurios veiklą į Lietuvą perkėlė iš Estijos – po to, kai ši Baltijos šalis sugriežtino virtualių valiutų sektoriaus reguliavimą. Tyrime „Pasakėlės iš kripto“, kurį atlikome bendradarbiaudami su Delfi.ee ir Vsquare.org, atskleidėme, kad „Payeer“ platforma naudojama Rusijai įvestų sankcijų apėjimui ir leidžia Rusijos klientams atlikinėti operacijas Vakarų valiutomis. Būtent už tokius pažeidimus „Payeer“ paskirta didžiausia baudos dalis – 8,23 mln. eurų.
„Surinktą medžiagą vertinusi FNTT Tarptautinių sankcijų įgyvendinimo komisija nustatė, kad nuo faktinės veiklos pradžios UAB „Payeer“ priklauso kriptovaliutų platforma „Payeer.com“, per kurią bendrovė savo klientams, daugiausiai iš Rusijos, leido vykdyti sandorius Rusijos rubliais, juos pervedant iš Europos Sąjungos sankcionuotų Rusijos bankų ir į juos. Rusijos fiziniams ir juridiniams asmenims taip pat buvo suteikiama galimybė gauti kriptoturto piniginės, sąskaitų tvarkymo ar saugojimo paslaugas.
Konstatuota, kad tarptautinių sankcijų įstatymus bendrovė pažeidžia daugiau nei 1,5 metų. Nustatyta, kad per šį laikotarpį UAB „Payeer“ turėjo ne mažiau nei 213 tūkst. klientų, o bendrovės pajamos siekė daugiau nei 164 mln. eurų", – teigiama FNTT pranešime.
Anot tarnybos, „Payeer“ privalėjo tikrinti savo klientus, nutraukti sankcionuotų klientų aptarnavimą bei įšaldyti jų lėšas. Viso to bendrovė nedarė, o su FNTT nebendradarbiavo.
FNTT vertinimu, kriptovaliutų įmonės „klientų tapatybės nebuvo tinkamai nustatytos ir patikrintos tyčia, siekiant neprarasti reikšmingos dalies pajamų“.
Kitą baudą, kurios dydis siekia apie 1,06 mln. eurų, FNTT bendrovei paskyrė už pinigų plovimo prevencijos reikalavimų nesilaikymą.
FNTT konstatuoja, kad „Payeer“ paskirta bauda – didžiausia bauda, kada nors paskirta už sankcijų pažeidimą. Kriptovaliutų įmonė šį sprendimą dar gali skųsti.
Kviečiame prisiminti tyrimą „Pasakėlės iš kripto“: